czwartek, 17 marca 2022

Ada i ASD (scenariusz i rysunki: Karolina "Szarosen" Plewińska, wydawnictwo Fundacja Dziewczyny w Spektrum, 2021)

Najnowszy komiks Szarosen jest częścią publikacji "Pasjonatki. O dziewczynach w spektrum autyzmu", która w przystępny sposób opisuje aktualny stan wiedzy nad spektrum zaburzeń autystycznych (ASD) u płci żeńskiej. Dlatego lektura Ady i ASD pozbawiona kontekstu, może stracić na czytelności.

Zacytuję fragmenty tekstu z powyższej książki, autorstwa Ewy Furgał: "Spektrum autyzmu to jedno z wielu zjawisk życia społecznego, gdzie męskie doświadczenie uznano za uniwersalne. Zarówno opisy pierwszych klinicznych „przypadków” autyzmu, jak i sama definicja jednostki nozologicznej, jaką był „autyzm wczesnodziecięcy”, powstały na podstawie obserwacji chłopców. (...) Kryteria diagnostyczne zostały więc ustalone na podstawie „objawów” występujących u chłopców i uznane za odnoszące się do całej populacji. Narzędzia diagnostyczne także obecnie nie uwzględniają różnic płci w obrazie spektrum autyzmu." A owe różnice w obrazie występują i niezmiernie ważną rzeczą jest umiejętność ich wczesnego wychwytywania z celu zapewnienia odpowiedniego wsparcia. 

Karolina Plewińska w krótkim komiksie opowiada historię Ady - dziewczyny, która często w swoim życiu słyszała, że jest dziwna. W wieku dziecięcym często przejawiała agresję, w szkole przekładała rozwiązywanie zadań z matematyki nad relacje z innymi uczniami. A jeśli musiała się 'socjalizować', zawsze przybierało to formę założenia maski i udawania. Wejście w wiek dorosły i podjęcie pracy zawodowej nie przyniosło wytchnienia od społecznego ostracyzmu. Szarosen przekazuje tu starą prawdę - by móc komuś pomóc, trzeba znaleźć źródło problemu. A by znaleźć źródło, potrzeba o nim wiedzy.

Ada i ASD to komiks krótki, dlatego powierzchniowo traktujący temat. Karolina, dzięki przerysowaniu fabularnemu, zaznacza punkty, które mogą dać sygnał osobom trzecim o możliwości wystąpienia u dziewczynek objawów należących do spektrum autyzmu. W tak podanej formie 'zdiagnozowanie na oko' wydaje się być łatwe. W praktyce zapewne granice odróżniające spektrum zaburzeń autystycznych od np. introwertyzmu są bardziej zatarte. Stąd bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie tego edukacyjnego komiksu wśród artykułów, które gruntowniej pogłębiają ów temat.

O ile Pasjonatki są publikacją przeznaczoną dla osób dorosłych, to komiks Szarosen idealnie nadaje się do propagowania wiedzy wśród młodszej publiczności. Młode osoby przeczytają go, być może szybko o nim zapomną, ale owa historia zaprezentowana została na tyle sugestywnie, że pewne informacje umoszczą się gdzieś tam z tyłu podświadomości i gdy zajdzie taka potrzeba - wypłyną na wierzch!

Oto siła kreatywnej edukacji. Karolino Plewińska - zrobiłaś to dobrze.

A komiks (jak i całe Pasjonatki) są dostępne w wersji cyfrowej tutaj. Ada i ASD zaczyna się na 33 stronie.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Postapo #4: Jacy jesteśmy? (scenariusz: Daniel Gizicki, rysunki: Krzysztof Małecki, Łukasz Rydzewski, wydawnictwo Celuloza, 2024)

To nie "Mad Max". Nie będę ryzykował wszystkiego, by złapać jakichś gości...