poniedziałek, 31 stycznia 2022

Poradnik architekta. Vademecum architekta (scenariusz i rysunki: Urszula Bilińska i Dorota Ryłko, wydawnictwo D&U Komiks, 2021)

Planujesz studiować architekturę? Te quasi-komiksy są dla ciebie, by zaznajomić cię z każdym meandrem przyszłego zawodu. Masz już uprawnienia? Możesz porównać doświadczenia! Pozostali otrzymają pokaźną dawkę absurdalno-cynicznego, inteligentnego humoru.

niedziela, 23 stycznia 2022

Advent 2021 (scenariusz i rysunki: różni twórcy, wydawnictwo własne, 2021)

 

Pomysłodawcą komiksowego kalendarza adwentowego jest Tomxyz. To już druga edycja tej niecodziennej antologii. W 2020 roku kalendarz miał formę mikro karteluszek wsadzanych do kieszeni przeczepionych do filcowej podkładki, w 2021 roku przybrał bardziej prawilną formę, jako plakaty do przekładania formatu A4. Okładkę stworzył Norbert Rybarczyk, w stylu znanym z Opowieści z Orwaldu, a w środku masa fajnych, jednopanelowych opowieści niekoniecznie związanych ze zbliżającymi się świętami.

sobota, 22 stycznia 2022

Mrok #2 (scenariusz i rysunki: Marcin Bartoś, wydawnictwo własne, 2021)

W recenzji części pierwszej życzyłem autorowi, by tworzył jak najwięcej komiksów aby nabrać większego doświadczenia. I się ziściło, chwilę później na Gildii pojawiła się część druga. Również wydana chałupniczo, ale o dwukrotnie większej objętości!

piątek, 21 stycznia 2022

Edukacja (scenariusz i rysunki: Karolina "Szarosen" Plewińska, wydawnictwo własne, 2021)

Ten tekst został napisany przez człowieka, który w szkole był kujonem. A Edukacja ma do powiedzenia trochę gorzkich słów w kierunku instytucji zajmujących się kształceniem młodych ludzi.

środa, 19 stycznia 2022

Karolina i Karol na Wawelu #2: Mistrz znaku geometrycznego (scenariusz: Artur Wabik, rysunki: Marcin Nowakowski, wydawnictwo Zamek Królewski na Wawelu, 2021)

 

Pierwsza część przygód Karoliny i Karola, Tajemnica miecza, była komiksem raczej kiepskim. Miałem wrażenie, że twórcy pracując nad jego powstaniem, mieli przed oczami srogie miny decydentów z krakowskiego zamku, a nie satysfakcję czytelników. Tym milej mi donieść, że sequel jest w każdym aspekcie lepszym wydawnictwem!

wtorek, 18 stycznia 2022

19m2 (scenariusz i rysunki: Anna Krztoń, wydawnictwo własne, 2021)


Robię to źle. Poznaję twórczość Anny Krztoń pod prąd. Dziewczyna wydała już sporo zinów; na półce mam wznowienie Weź się w garść, ale z lekturą czekam na jakąś dłuższą podróż pociągiem bądź wiosenne, dłuższe dni, by się wyłożyć na kocyku i połknąć grubaska na raz. Póki co z kupki wstydu wziąłem jeden z dwóch tytułów wydanych w zeszłym roku.

poniedziałek, 17 stycznia 2022

Turbolechici (scenariusz i rysunki: Karol "KRL" Kalinowski, wydawnictwo Sheptooha, 2018)


Buszując po allegro za czymś innym, przypadkowo zobaczyłem, że ceny proponowane za ten zeszyt oscylują w okolicy 200 zł. Po czym odszukałem w pudłach swój egzemplarz by przypomnieć sobie, co w środku mogło tak podbić wartość.

niedziela, 16 stycznia 2022

Postapoland I (scenariusz i rysunki: Bartosz Zaskórski, wydawnictwo Hollow Press, 2021)

 

Jestem jednym z wielu czytaczy komiksów, który do niedawna nie miał pojęcia o istnieniu włoskiej oficyny Hollow Press. A to właśnie w niej ukazał się tytuł z wielkim przyrodzeniem na okładce.

sobota, 15 stycznia 2022

Dziadostwo #1 (scenariusz i rysunki: Jakub Topor, timof comics, 2021)

 

Jakub Topor w swoim najnowszym komiksie robi to, co wychodzi mu najlepiej - w krzywym zwierciadle przedstawia wady i przywary współczesnego społeczeństwa.

czwartek, 13 stycznia 2022

Major Hubal (scenariusz: Bartłomiej Kluska, rysunki: Tomasz Kleszcz, wydawnictwo IPN, 2021)

Posiadam ten komiks, gdyż Hubert Ronek dołączał go do przesyłki każdemu, kto wsparł na wspieram.to drugi zeszyt jego serii WE. Więc go przeczytałem, niestety...

wtorek, 11 stycznia 2022

Ostatni pisarz (scenariusz: Jan Mazur, rysunki: Robert Sienicki, Kultura Gniewu, 2021)


Oto komiks, który dziarsko sobie igra z czytelnikiem. Sygnalizuje kilka ciekawych kwestii, wartych szerszego rozwinięcia, ale woli pójść sobie w stronę zachodzącego... Saturna!

poniedziałek, 10 stycznia 2022

Legendarni władcy Irlandii wg Brzoza (scenariusz i rysunki: Jacek Kuziemski, wydawnictwo własne, 2017)


Autor tego komiksu wziął na tapet XII-wieczną legendę o Niallu od Dziewięciu Zakładników - jednym z najwybitniejszych królów irlandzkich i założycielu najdłuższej dynastii tamtejszych władców. Jego potomkowie dzierżyli władzę przez 600 lat. Co ważne - Jacek Kuziemski zdecydował się przerobić legendę na scenariusz zachowując anachronizmy fabularne oryginalnego tekstu, dostosowując jedynie treść do formy współczesnego narratora wszechwiedzącego. 

niedziela, 9 stycznia 2022

Postapo: Antologia (scenariusz: Daniel Gizicki, rysunki: różni artyści, wydawnictwo Dolna Półka, 2015)

Antologia w zamierzeniu miała być prezentem dla czytelników oczekujących na tom trzeci Postapo. Z perspektywy czasu wiemy, że owo oczekiwanie znacznie się przedłużyło i kolejna część będzie mieć premierę dopiero w tym roku. Komiks jak najbardziej warto sobie przypomnieć przed lekturą nowych przygód Marcina Tramowskiego, mimo iż uderza w inne tony niż seria główna.

czwartek, 6 stycznia 2022

Sowiet Zombi: Dwupak szit (scenariusz: Wojtek "WU" Zieliński, Marcin Bałczewski, rysunki: Wojtek "WU" Zieliński, wydawnictwo Granda, 2022)

Nazwa adekwatna do tytułu. W środku czysty undergroudowy szit. A dla czytelników pamiętających czasy komunistyczne - świetny undergroundowy szit. Młodsze pokolenie szukające w komiksie nieskrępowanych oparów absurdu również powinno być usatysfakcjonowane.

środa, 5 stycznia 2022

W poszukiwaniu zmian klimatu (scenariusz: Mikołaj Maternik, rysunki: Tomasz Kleszcz, wydawnictwo Abrys, 2021)


Zmiany klimatyczne to temat, który od jakiegoś czasu polaryzuje społeczeństwo. W poszukiwaniu zmian klimatu jest częścią kampanii informacyjno-edukacyjnej "Świadomi zmian zmieniamy się dla klimatu". Czyli nie czytając go, możemy wyrobić sobie opinię, co w środku, w zależności od światopoglądu. Osobiście jestem z tej frakcji, która twierdzi, że nasze dzieci będą walczyć o butelki wody, ale postaram się ocenić tytuł pod względem fachowości komiksowej roboty.

wtorek, 4 stycznia 2022

Opowieści starych bogów i inne historie (scenariusz: Magdalena Lewandowska, rysunki: Małgorzata Lewandowska, Fabryka Komiksów, 2021)


Graficzne opowiadania, składające się na ten zbiorek, były pierwotnie publikowane w internecie w latach 2016-2019. I jak w większości komiksowych mitologicznych opowieściach, więcej tu tekstu narratora wszechwiedzącego niż rozmów między postaciami. Dlatego już na wstępie komiks odradzam czytelnikom, którzy lubią fabuły budowane głównie poprzez dialogi.

poniedziałek, 3 stycznia 2022

Postapo #4: Jacy jesteśmy? (scenariusz: Daniel Gizicki, rysunki: Krzysztof Małecki, Łukasz Rydzewski, wydawnictwo Celuloza, 2024)

To nie "Mad Max". Nie będę ryzykował wszystkiego, by złapać jakichś gości...