wtorek, 24 czerwca 2025

Wyżej niż kondory (scenariusz i rysunki: Anna Zalewska, Kultura Gniewu, 2024)


Wyżej niż kondory to kolejna ukazująca się drukiem praca dyplomowa stworzona w Pracowni Projektowania Gier i Komiksów pod przewodnictwem dr. hab. Daniela Mizielińskiego. Ten pododdział ASP w Warszawie wykształcił już sporą renomę - na tyle dużą, że można w ciemno założyć, iż komiksy sygnowane tą Pracownią warte są zainteresowania.

niedziela, 18 maja 2025

5 gwiazdek (scenariusz: Błażej Milewski, rysunki: Ewelina Rynkiewicz, wydawnictwo własne, 2023)


Dziś na tapecie nieco starszy tytuł, ale dopiero niedawno wpadł mi w łapki. Piszę o nim, gdyż muszę dać upust emocjom - dawno żaden komiks mnie tak nie zirytował. Będą spoilery!

piątek, 16 maja 2025

Pamięć/niepamięć (scenariusz i rysunki: Edyta Kranc, wydawnictwo własne, 2024)


Pewnie to już powszechnie znany fakt - Edytę Kranc wcześniej mogliśmy poznać jako Edytę Bystroń. A oto jej najnowszy zin. I podobnie jak wcześniejsze tytuły artystki, tak i ten porusza temat, z którym wolelibyśmy się za często nie spotykać osobiście.

sobota, 10 maja 2025

Konklawe świerszczyków (scenariusz: Patryk Kosenda, rysunki: Piotr Burzyński, wydawnictwo Los Kraba, 2025)

Kilka dni temu w Watykanie zebrało się zgromadzenie kardynałów, które już w drugim dniu obrad wybrało następcę papieża Franciszka. Więc aż się prosi by zawiesić na blogu tekst z konklawe w tytule.

niedziela, 4 maja 2025

Phobia #1: The Hunt (scenariusz: Paweł Zdanowski, rysunki: Brian Azcurra, wydawnictwo Paper Unicorn, 2024)


W 2015 roku światło dzienne ujrzała planszówka Kingdom Death. Kilka lat później, pewien zakochany w grze Polak, postanowił napisać komiksową historię dziejącą się w tym uniwersum. Paweł Zdanowski był na tyle zdeterminowany, że zdołał przekonać do projektu samego twórcę gry - Adama Pootsa. Tym sposobem Phobia: The Hunt staje się kanoniczną opowieścią. 

sobota, 26 kwietnia 2025

środa, 23 kwietnia 2025

Pan Samochodzik: Uroczysko #1 (scenariusz: Zbigniew Nienacki, Mieczysław Sarna, rysunki: Mieczysław Sarna, wydawnictwo Siedmioróg, 2024)

W 1957 roku Zbigniew Nienacki opublikował powieść Uroczysko, o przygodach pewnego studenta lubującego się w historycznych zagadkach. Wiele lat później, gdy autor stał się powszechnie znany dzięki cyklowi o Panu Samochodziku, ową powieść, jak i dwie kolejne (Skarb Atanaryka oraz Pozwolenie na przywóz lwa) postanowiono "ukanonizować" i potraktować jako prequel przygód TEGO pana Tomasza, historyka sztuki. A piszę to dlatego, żeby uczulić na fakt, że w komiksowej adaptacji zabrakło choćby słynnego pojazdu, którym poruszał się rzeczony historyk.