sobota, 7 maja 2022

The Starry Knight (scenariusz i rysunki: Mateusz Leszczyński, wydawnictwo Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, 2022)


Mateusz Leszczyński tworząc Gwiezdnego Rycerza poszedł podobną drogą co Grzegorz Weigt w Ars Gratia Artis, ale ugryzł temat z zupełnie innej strony.

Punktem wyjścia jest obraz The Starry Night Vinceta Van Gogha. Mateusz, dając się ponieść przestrzeni bijącej z dzieła, wpadł na prostą grę słów. Starry night-starry knight. I wymyślił sobie postać Gwiezdnego Rycerza. 

Zin Leszczyńskiego nie jest tytułem fabularnym, jedynie oddaje nastrój wynikły z zabawy w pewien ciąg skojarzeń. Słowem-kluczem są gwiazdy. Na dziesięciu całostronicowych rysunkach autor proponuje oniryczno-humorystyczną grę w puzzle, gdzie kolejna strona ujawnia coraz większy fragment świata przedstawionego. A końcowa plansza czaruje baśniową, uroczą puentą.

Gdybym był człowiekiem bez empatii - od razu przeszedłbym do bezdusznego wypunktowania technicznych uwag, których przeskoczenie jest nie do osiągnięcia dla większości początkujących twórców komiksowych. To rzecz bez fabuły, z pretekstowymi przejściami ze panelu na panel, korzystająca z mało finezyjnego powtarzania wyrazu odmienionego przez różnorakie formy gramatyczne. W dodatku narysowana raczej nijakim, niczym nie wyróżniającym się stylem. Ale, mimo technicznych niedoskonałości, skromniutki Gwiezdny Rycerz jest w stanie bez problemu pacnąć w wrażliwe nuty gdzieś tam w duszy czytelnika. Ów zin jest... uroczy. Cała ta filigranowość pomysłu, zabawa słowem, zamysł na pokazanie sceny, uchwycenie chwili - te wszystkie szczególiki sprawiają, że umysł z tych plansz robi sobie poklatkowy film, a wyobraźnia wprawia w ruch kamerę i wypełnia przestrzeń szczegółami nadając opowieści ruch.

Jeśli szukamy poezji w komiksie, The Starry Knight ociupinkę jej nam dostarczy. Może niezbyt wyrafinowanej i utykającej graficznie ale z wystarczającym pokładem gwiezdnej magii zdolnej zaskoczyć niczego nie spodziewającego się czytelnika.   



1 komentarz:

  1. Bardzo dziękuję za recenzje moich pierwszych kroków w autorskiej publikacji :)

    OdpowiedzUsuń

Postapo #4: Jacy jesteśmy? (scenariusz: Daniel Gizicki, rysunki: Krzysztof Małecki, Łukasz Rydzewski, wydawnictwo Celuloza, 2024)

To nie "Mad Max". Nie będę ryzykował wszystkiego, by złapać jakichś gości...