poniedziałek, 31 maja 2021

Brom (scenariusz i rysunki: Unka Odya, wydawnictwo 23, 2019)

 

Kartuzy to jakieś straszne zadupie. Może mają tam internet, ale niebezpieczeństwa ze strony fantastycznej fauny grożą w byle bajorach.

niedziela, 30 maja 2021

Julian i Julian (scenariusz i rysunki: Edyta Bystroń, wydawnictwo własne, 2020)

Edyta Bystroń dobrze czuje się w historiach wielkomiejskich ludzi borykającymi się ze wieloma bolączkami współczesnego świata. Tym razem zderza ze sobą na chwilę dwie odmienne osobowości i z uwagą badacza obserwuje rozchodzące się kręgi fal, który po owym zderzeniu powstały.

sobota, 29 maja 2021

Wydział 7 #4: Martwa woda (scenariusz: Tomasz Kontny, Marek Turek, rysunki: Robert Adler, wydawnictwo Ongrys, 2020)

 

Martwa woda z przytupem kończy historię z poprzedniego odcinka; w jednym miejscu zebrano prawie wszystkie kluczowe dla fabuły postaci, choć mnie najbardziej spodobały się pomniejsze rzeczy dziejące się na góra trzech-czterech kadrach.

piątek, 28 maja 2021

The Backpacked (scenariusz i rysunki: Urszula "Kordian" Przybylska, wydawnictwo Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, 2021)


Ależ zaskoczenie zmianą stylu! Po zeszłorocznym, wysmakowanym graficznie, niemym komiksie drogi tym razem Urszula Przybylska na Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej dostarczyła nową opowieść - w cartoonowym stylu i klimacie filmów buddy-movie.

czwartek, 27 maja 2021

Pustka (scenariusz i rysunki: Anna Kłosowska, wydawnictwo: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, 2020)

 

Anna Kłosowska serwuje w swoim zinie optymistyczną przypowiastkę. Czyta się ją dwie minuty, ale dobry nastrój trwa dłużej.

środa, 26 maja 2021

Diefenbach: Zanim wzejdzie świt (scenariusz i rysunki: Benedykt Szneider, Kultura Gniewu, 2011)



 W forumowych dyskusjach na temat 'na którą kontynuację polskiego komiksu czekacie najbardziej' zawsze pojawia się wzmianka o Diefenbachu. Długo nie znałem tego komiksu, aż w końcu zdecydowałem się na kupno (po 10 latach od premiery wciąż dostępny). Przeczytałem i... rozumiem skąd te głosy.

wtorek, 25 maja 2021

Hooyboy: In the chapel of Kutach (scenariusz i rysunki: Ojciec Rene, wydawnictwo Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, 2021)

 

Chyba każdy z nas marzy by stać się częścią komiksu, choćby symbolicznie, nawet jako statysta. Ostatnio tego zaszczytu dostąpił Michał Traczyk, kierownik Pracowni Komiksu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i organizator Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej. Dzięki uprzejmości Ojca Rene zagościł na łamach jego najnowszego komiksu. Jako jedna z dwóch postaci pierwszoplanowych! How cool is that?!

niedziela, 23 maja 2021

Opowieści Grabarza #3: Różaniec świętej Apolonii (scenariusz i rysunki: Piotr Wojciechowski Śmiechosław, wydawnictwo Pracownia Plastyczna, 2021)


 Do zakrystii miejscowego proboszcza przychodzi zawiadomienie o wizytacji samego biskupa. Sama wizyta w sobie nie zapowiada niczego złego, ale list zawiera także adnotację o konieczności sporządzenia inwentaryzacji parafialnego dobytku kościelnego pozostawionego przez poprzednika. Co jest zarzewiem szeregu absurdalnych wydarzeń.

czwartek, 20 maja 2021

Pęcherzyk (scenariusz i rysunki: Martyna Bolanowska, wydawnictwo: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, 2021)


Martynę Bolanowską kojarzę z antologii Ciut #2, gdzie dała się poznać jako autorka może i minimalistycznej i rachitycznej kreski, ale obdarzona intrygującą pure nonsensową wyobraźnią. Pęcherzyk utrzymany jest w podobnej stylistyce, ale porusza przy tym dość ważną kwestię społeczną jaką są choroby psychiczne.

poniedziałek, 17 maja 2021

The Summoning #1-5 (scenariusz: Karolina "amenarhi" Lotyczewska-Błaszczeć, rysunki: Bartek Błaszczeć, wydawnictwo własne, 2019)

 



Kategoria: erotyczny komiks fantasy! Czyli co? 50 twarzy demona? 365 dni w piekle? Na szczęście nie, gdyż mimo obecności wielu scen 18+, to - gdyby je wyciąć - dostaniemy przyzwoite mainstreamowe romansidło z demonami, magią i inkwizytorami.

niedziela, 16 maja 2021

Wydział 7 #3: Żywa Woda (scenariusz: Tomasz Kontny, Marek Turek, rysunki: Arkadiusz Klimek, wydawnictwo Ongrys, 2019)

 

W poprzednim zeszycie Jakub Lange został wezwany do stawiennictwa przez swoich zwierzchników. W tej części dowiadujemy się co było tego powodem.

piątek, 14 maja 2021

Jastrzębia pieśń. Akt I. (scenariusz i rysunki: Kiriesława, webkomiksy.pl, 2021)

Chce się krzyknąć "Nareszcie!". Polscy fantaści uwielbiają czasy Rzeczpospolitej Obojga Narodów (scheda po Sienkiewiczu trzyma się mocno!); komiksowo chyba woli wcześniejsze mroczne wieki średniowiecza. Artystka ukrywająca się za pseudonimem Kiriesława postanowiła to zmienić. Zakasała rękawy, naładowała tablet i bez kompleksów zaplanowała dłuższą opowieść dziejącą się na początku XVII wieku. Od razu uprzedzam - Jastrzębia Pieśń jest dramatem kostiumowym pozbawionym fantastycznych elementów. Oznacza to także, że historycy znajdą tu mało punktów zaczepienia by skonfrontować wiedzę autorki z ich akademicką znajomością realiów tamtego okresu.

czwartek, 13 maja 2021

Tyranozaur Maciek (scenariusz i rysunki: Jakub Rotte, wydawnictwo własne, 2021)

Jakub Rotte jest typowo webowym artystą i swoje stripy komiksowe publikuje w mediach społecznościowych jako Rottownia. A ostatnio dziesięć z nich złożył w pdf, opatrzył klasyczną okładką i wypuścił w świat jako pełnoprawny cyfrowy komiks, który można pobrać za darmo po zapisaniu się do newslettera

środa, 12 maja 2021

Ktoś, nie do końca wiadomo kto (scenariusz: Piotr Szulc, rysunki: Jakub Babczyński, wydawnictwo własne, 2021)

 

Z komiksów ze świata Wysp Szyszek znałem wcześniej jedynie Byli z nami od zawsze. Jednak już po pierwszych kilku stronach ogarnęła mnie czytelnicza błogość - jak dobrze jest wrócić do tego uniwersum!

wtorek, 11 maja 2021

Chwila jak płomień (scenariusz: Roman Lipczyński, rysunki: Paweł Gawrol, Kultura Gniewu, 2013)

 

Książka, w którym fabuła pełni rolę drugorzędną. Gdyż ciężko przejść obojętnie wobec benedyktyńskiej roboty Pawła Gawrola.

poniedziałek, 10 maja 2021

The Last Robot (scenariusz i rysunki: Krzysztof Hain, wydawnictwo własne, 2018)


Ostatni robot to zakręcona szesnastostronicowa opowieść SF. Choć dość koślawo skonstruowana i narysowana to stworzona w duchu złotego wieku fantastyki, kiedy zadawano sobie pytania o przyszłość gatunku ludzkiego wśród galopującego postępu technicznego. UWAGA: SPOILERY.

niedziela, 9 maja 2021

sobota, 8 maja 2021

Ostatnie kruszenie (scenariusz: XNDR, rysunki: Ojciec Rene, wydawnictwo: Bazgrolle, 2018)


Ciężko znaleźć w polskim undergroundzie bardziej obleśnego twórcę niż Ojciec Rene. A ten regularnie dostarcza kolejne ziny pełne widoku genitali każdych możliwych płci i gatunków. Tym razem oddał pałkę scenarzysty komuś innemu. Hmm... chyba nie chcę zwizualizować sobie tej sytuacji :)

piątek, 7 maja 2021

Starski i Hak pryskają z więzienia (scenariusz i rysunki: Marcin Łapiński, wydawnictwo: Katana, 2021)


 Kolejna odsłona undergroundowo-parodiowej serii SF. Tym razem poznajemy dalsze losy dwóch robotów, którzy w finale Mikro-wojny poszli odsiadywać wyrok jako przyboczni Monopolisty. 

czwartek, 6 maja 2021

Wpatrzeni ze wzgórza (scenariusz i rysunki: Norbert Rybarczyk, Centrala 2016)


 Gdyby Jeff Lemire chciał stworzyć komiks fantasy, to wyszliby mu Wpatrzeni ze wzgórza.

środa, 5 maja 2021

Podróże z pazurem: Kalima nosi piaski Sahary. Księga II (scenariusz: Izabella i Piotra Miklaszewscy, rysunki: Filip Sułkowski, Wydawnictwo Dookoła Świata, 2021)

 

Księga I stanowiła prolog właściwej historii czyli relacji z podróży dookoła świata. Bohaterom towarzyszyła ekscytacja przed przygodą życia a jednocześnie strach przed możliwymi trudnościami związanymi z zabraniem ze sobą psa Snupka. W Hiszpanii poszło im sprawnie, ale Księga II zaczyna się jedną wielką carte blanche - opuszczeniem granic UE i przybyciem do Maroka.

wtorek, 4 maja 2021

Wydział 7 #2: Larinae (scenariusz: Tomasz Kontny, Marek Turek, rysunki: Krzysztof Budziejewski, wydawnictwo Ongrys, 2019)

Drugi zeszyt polskiego B.B.P.O. nie musi już kreślić początków wydziału, tylko od razu wrzuca bohaterów w wir nowego zadania. I to jest to tempo i sposób opowiadania historii, które powoduje u czytelnika decyzję o dłuższej przyjaźni z serią. 

poniedziałek, 3 maja 2021

Diablo Boy (scenariusz: Dominik Szcześniak, rysunki: Marcin Rustecki, timof i cisi wspólnicy, 2014)

 

Komiks kupiłem w ciemno, z drugiego obiegu, gdyż był tani. Nazwiska twórców nic mi nie mówiły, w tamtych czasach nie siedziałem w polskim komiksie, również seria Ksionz jest mi nieznana. A Diablo Boy jest jednozeszytowym spin-offem owego komiksu, nakreślającym genezę jednej z postaci tam występujących. Ale można go na szczęście czytać niezależnie. Co prawda trochę rzeczy umyka, ale mam pretekst by próbować zdobyć już dawno wyprzedane tytuły główne.

niedziela, 2 maja 2021

Sahara (scenariusz i rysunki: Angelina Siameika, wydanie własne, 2021)


Ten filigranowy zin jest interesujący głównie z powodu technikaliów, które posłużyły do jego stworzenia. Dlatego wiedza na ten temat ma duże znaczenie dla odbioru komiksu - bez niej wydawnictwo jest mocno niezrozumiałe.

sobota, 1 maja 2021

Winda/Graniczna (scenariusz: Tomasz Kontny, rysunki: Mikołaj Ratka, wydawnictwo Celuloza, 2018)

 

Komiks ten wyszedł mniej więcej w tym samym czasie co pierwszy zeszyt Wydziału 7, więc uzasadnione jest podejrzenie, że Tomasz Kontny mógł zostawić najlepsze pomysły na lepiej rokujący projekt...