środa, 29 września 2021

Złe elfy (scenariusz i rysunki: Edyta Bystroń, webkomiksy.pl, 2021)


Edyta Bystroń stworzyła baśń. W konwencji fantasy. Ale też w swoim charakterystycznym stylu!

poniedziałek, 27 września 2021

niedziela, 26 września 2021

Komornik Dusz #1-#2 (scenariusz i rysunki: Mira "Sonne" Morawska, wydawnictwo własne, 2020-2021)

Pakt z diabłem od wieków rozbudzał wyobraźnię. Podobno niektórzy mieli to szczęście by się z niego wywinąć. Znakomita większość zapłaciła za niego najwyższą cenę, jaką było oddanie duszy demonowi. Obawiam się, że Mira Morawska mogła podpisać podobny, gdyż zna za dużo technikali takich kontraktów, by był to tylko wytwór wyobraźni. I rzuciła na rynek arcy ciekawą historię przy lekturze której niejednokrotnie można poczuć zimny oddech na karku.

sobota, 25 września 2021

Brom: 13/Martwe ptaki (scenariusz i rysunki: Unka Odya, Kolektyw #3-#4, 2008-2009)



Lubię takie ciekawostki. Tuż przed premierą Broma 2, Mikołaj Ćwik z portalu comixxy.com wymógł na autorce aby udostępniła publicznie dwie pierwsze historie z Bromem, a które pierwotnie zostały opublikowane w magazynie Kolektyw ponad dekadę temu.

piątek, 24 września 2021

AKT #27 (twórcy różni, Asocjacja Komiksu w Toruniu, 2021)


Magnesem do jak najszybszego nabycia nowemu numeru AKT-u była dla mnie nowa historia ze świata Bronx Story, ale teraz, kiedy ów magazyn mam w łapkach, to czemu by nie skrobnąć coś o pozostałych komiksach?

czwartek, 23 września 2021

Horn (scenariusz i rysunki: Bartosz Słomka, wydawnictwo Kameleon, 2017)


Kolejny pure nonsesowy komiks za mną. Ten na szczęście da się sprawnie czytać, choć z nieniknącym 'wtf' na twarzy. I da się oglądać, gdyż rysunki są śliczne!

środa, 22 września 2021

Sybir: Moja historia. Tom II (scenariusz i rysunki: Paweł Piechnik, Muzeum Pamięci Sybiru, 2021)


Podtytuł komiksu 'moja historia' jeszcze mocniej wybrzmiewa w tomie II. Danuta Pietrzak snuje swoją opowieść bez potrzeby szokowania reporterskimi obrazami wojennych okrucieństw a Paweł Piechnik ucieka w realizm magiczny by zobrazować wspomnienia kobiety o tamtych czasach.

wtorek, 21 września 2021

Paneuropa vs. Pandemonium (scenariusz: Grzegorz Janusz, rysunki: Tomasz Piorunowski, wydawnictwo Komisja Europejska, 2019)


Tak, wydawcą tego komiksu są przedstawiciele Komisji Europejskiej w Polsce. Jednym z wielu pomysłów KE na szerzenie idei propagowanych przez Unię Europejską było zlecenie stworzenia komiksu, który by w atrakcyjny sposób przedstawiał zagadnienia związane z ochroną kulturową państwa członkowskich. Do tej pory wyszły dwa albumy. Oto pierwszy z nich.

poniedziałek, 20 września 2021

Zvyrke's Book of Madness (scenariusz i rysunki: Zvyrke, wydawnictwo własne, 2017)

Zbiorek trzech niepowiązanych ze sobą fabularnie shortów. Może w 2017 roku wyglądało to inaczej, ale teraz gdy trzymam tego zina w łapce to widzę wyraźnie, jak mocno są zakotwiczone w wykreowanym przez autorkę zvyrolverse. Wg materiałów prasowych historie łączy jedno słowo 'szaleństwo'. Hmm, a czy wyszło spod pióra Zvyrke cokolwiek nieszalonego? :)

niedziela, 19 września 2021

Umowa (scenariusz i rysunki: Katarzyna "Panna N" Witerscheim, wydawnictwo Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, 2019)


Umowa jest pierwszą z opowieści składających się na cykl o nazwie Slavonica. Do tej pory powstała jeszcze jedna historia (opiszę niedługo); trzecia została porzucona. Szkoda - to bardzo ciekawe i intrygujące zanurzenie w świat dawnych wierzeń i podań.

sobota, 18 września 2021

Wiesław: Baśnie słowiańskie #1-#3 (scenariusz i rysunki: Maciej Kisiel, wydawnictwo MAMY.TO, 2019-2021)


Cykl o Wiesławie ma zamierzeniu ma przybliżać czytelnikowi w każdym wieku mniej znane legendy słowiańskie. Nie są to proste przepisania baśni na formę komiksową, a wplecione w przygodową opowieść o tytułowym Wieśku, najmłodszym synu księcia Jarosława. 

piątek, 17 września 2021

Koany Jomy (scenariusz i rysunki: Ojciec Rene, wydawnictwo własne, 2021)

Ojciec Rene w najnowszym zinie porzuca doczesne sprawy, kierując umysł ku duchowości i wschodnim praktykom medytacji. Swoje przemyślenia wkłada w usta Jomy, wykreowanego przedstawiciela filozofii Huj'zen.

środa, 15 września 2021

Moe. (scenariusz i rysunki: Piotr Nowacki, wydawnictwo Karton, 2011)

 

Moe to uroczy piesek, który nie ma ani kadru wytchnienia - cały czas jest rzucany przez okrutnego twórcę w coraz to bardziej nieprawdopodobne przygody!

wtorek, 14 września 2021

Ostatni Władca Słońc (scenariusz i rysunki: Jarek Bonat, wydawnictwo własne, 1991)


Dziś ciekawostka sprzed ćwierć wieku. Przeglądając starsze wpisy na grupie Współczesny komiks polski dotarłem do postu, w którym pan Jarek Bonat umieścił link do pdf do nigdy nie wydanego komiksu jaki zrobił w 1991 roku.

poniedziałek, 13 września 2021

Głowa (scenariusz i rysunki: Luko Czakowski, wydawnictwo timof, 2021)


Patrząc na okładkę od razu miałem skojarzenia z klasycznym albumem In the Court of the Crimson King. Idąc głębiej w muzyczne nawiązania - w pierwszej minucie miałem wrażenie, że oto przed nami stoi Mick Jagger, który w scenicznym uniesieniu za chwilę rozedrze koszulę! 

niedziela, 12 września 2021

Tabletki szczęścia (scenariusz i rysunki: Maciej Smaga, wydawnictwo własne, 2017)


Ostatnio jakoś trafiam na pure nonsensowe komiksy. Na tym połamałem zęby, gdyż wydawałoby mi się (i dalej mi się wydaje), że te dwadzieścia stron łączą się w jakąś zwichrowaną historię. Ale wciąż nie mogę rozkminić jaką!

czwartek, 9 września 2021

Wydział 7 #6: Letnicy (scenariusz: Tomasz Kontny, Marek Turek, rysunki: Krzysztof Owedyk, wydawnictwo Ongrys, 2020)


Pierwsza odsłona drugiego sezonu Wydziału 7 zapowiada wielkie zmiany. Twórcy patrzą odważniej na przyszłość serii, dzięki czemu w tym zeszycie mamy zarzewie wydarzeń, których nie da się zamknąć w trzydziestostronicowych odcinkach. A główną osią fabuły jest osoba, która w Letnikach... w ogóle nie występuje.

środa, 8 września 2021

Gdy najlepszym na węże spluwa jest orężem albo krwawy początek tragicznej historii Heavy Metyla (scenariusz: Michał Traczyk, rysunki: Tomasz Niewiadomski, wydawnictwo Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, 2021)

 

Jak wnioskuję, opisywany zin o przydługim tytule jest kontynuacją historii z Ostatniej ofiary Ta Basco z 2019 roku tych samych autorów. I zgaduję, że tamten komiks kończył się cliffhangerem, gdyż tutaj pierwszy kard przenosi nas do środka wydarzeń. Czy warto więc wypowiadać się o fabule nie znając pierwszej części? W tym przypadku tak.

wtorek, 7 września 2021

Opowieści z Zi: Mnemosyne #1 (scenariusz: Filip Chrzuszcz, rysunki: Paulina Jaklik, wydawnictwo Granda, 2021)


Debiutancki komiks Chrzuszcza i Jaklik ma niesamowity klimat, ale po zakończeniu lektury w mojej głowie zostało jedno, wielkie pytanie 'po co?'. Już się tłumaczę.

niedziela, 5 września 2021

Mała Chita (scenariusz i rysunki: Kashoka, webkomiksy.pl, 2021)


To moje pierwsze zetknięcie z komiksową teen dramą. I czuję się mało kompetentnym człowiekiem, by wypowiadać się o takim sposobie konstruowania fabuł. Ale skoro już zacząłem...

sobota, 4 września 2021

Black Hound. Z piekła rodem: #2 (scenariusz i rysunki: Kamil Dukiewicz, wydawnictwo własne, 2021)


Byłem trochę zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że ta historia od początku była planowa jako dylogia. W pierwszej części Kamil tak porozstawiał pionki, że mogłoby się wydawać, iż opowieść będzie się ciągnęła dłużej. A jednak udało mu się pozamykać zgrabnie wątki. Co się ceni.

piątek, 3 września 2021

WE. #2 (scenariusz i rysunki: Hubert Ronek, wydawnictwo własne, 2021)


Zbiórka na drugi zeszyt post-apokaliptycznej serii Huberta Ronka okazała się wielkim sukcesem. Najważniejszym odblokowanym stretch goalem było powiększenie objętości komiksu o 10 stron, z 40 do 50-ciu. Jak pamiętamy z poprzedniej odsłony, autor w dramatycznych okolicznościach rozdzielił rodzinę Roberta. Dzięki dołożeniu dodatkowego miejsca prawie każdy wątek dostaje swoje rozwinięcie. Prawie każdy...